NKADDSNAP Challenge Day Four:

Today I remember my yogurt and my granola bar, but I won’t be eating PB&J for lunch. Instead, I took the box of brown rice and the remaining chicken broth and cooked it all. I then took four eggs and separated the whites. While my chicken-rice cooked I whipped the egg whites until they started to peak, added the yolks and blended them. Finally, I slowly poured the chicken-rice into the egg mixture tempering the eggs so they did not curdle. After the mix was fully combined I added lemon juice, salt and pepper. Had I used long grain white rice and started with a stick of butter, my Greek family would have called this Avgolemono.

Today's lunch is Avgo Lemano.
Today’s Lunch: Avgolemono

What I made was nearly the same except I used brown rice and didn’t throw in a stick of butter. Avgolemono when made like my family makes it is a hardy soup that is great for winter and really cheap to make. I had planned on making this from the start of the SNAP Challenge. The per serving cost is almost the cost of the rice and eggs, save the chicken stock used to cook the rice. The box of rice cost $1.49 while the four eggs cost  $0.57. The soup should have about 8-9 servings (though I often eat two cups at a time). The per serving cost of the Avgolemono is $0.23 per serving. We often break up a piece of bread and toss it into our individual servings which adds $0.05 to each serving. It will likely keep for two to three days in the refrigerator and it freezes with few problems.

I plan to run three miles again today which means I’ll probably end up on a  carb binge later tonight or I’ll be eating the rest of the soup.

With a little more than half the SNAP Challenge week completed, I feel like things are going better than I expected in terms of overall nutrition. I know I’ll run out of chicken before Sunday. I’m also fairly certain I’ll run out of green vegetables by Sunday but likely have a can of chili beans left over. I’ll definitely have some combination of bread, potatoes and ramen left over which isn’t a bad thing since those don’t perish in a weeks time.

My weekly food groups chart (below the inventory table on the Google doc) shows that I’m doing well managing most of my nutrition (though I still find the math questionable). With fruits and dairy being the only major concerns. Given my current stock of dairy products I won’t be able to get above 60% of my weekly need. Fruits face the same fate with it being impossible to get about 50% of my weekly fruit needs. I can’t remember the price of grapes, but I know I would have had to give something else up to afford them.

Day four nutritional summary before I go running.
Summary for Day 4 (Pre-running)

My food diary for the day is (mostly) filled out. After dinner I’ll be 183 calories, 25 carbs, 86 protein, and 62 sugar over my daily goal while coming in 30 fat and 1,125 sodium under my daily goal. With my planned 3 mi run I should come in at about 560 calories below my daily goal. As I mentioned above I’ll be filling that gap with more Avgolemono.

Leave a Reply